Skok na: navigace, obsah
Nacházíte se zde: Úvod » O češtině » Čeština pod lupou » Informace o Češtině pod lupouInformace o Češtině pod lupou

O Češtině pod lupou

Čeština pod lupou je průběžně aktualizovaný jazykový koutek, kde se shromažďují poučky, zásady a pravidla týkající se pravopisu, gramatiky, stylistiky i typografie. Není to tedy klasický pravopisný on-line slovník, spíše jazykový rádce zaměřený na oblasti, v nichž se v češtině často chybuje.

Proč jsme s tím vlastně začali

Především bychom rádi vysvětlili, jaké pohnutky nás k zahájení tohoto projektu nevedly. Tak tedy, v žádném případě si nechceme hrát na nezpochybnitelné jazykové autority ani rozhodovat o tom, co do češtiny patří, a co ne.

Rozhodně také nechceme nijak konkurovat jazykovým příručkám a dalším spolehlivým zdrojům informacím o češtině, jako je například stránka jazykové poradny ÚJČ AV ČR, nebo tyto zdroje dokonce nahrazovat.

A v neposlední řadě se nechceme utápět v akademických polemikách o podružných tématech. Pokud se nějakému kontroverznějšímu tématu budeme věnovat, pak na stránkách Zápisníku šíleného korektora, kde bude i větší prostor pro následnou diskuzi.

Účelem Češtiny pod lupou je poskytnout čtenářům rychlé, srozumitelné a správné odpovědi na otázky týkající se problematických jazykových jevů. Uvedené informace vycházejí ze spolehlivých zdrojů a snažíme se je předkládat v co nejjednodušší formě. Jde o jakýsi slovník českých slov (ale také slov přejatých), v nichž se nejčastěji dopouštíme chyb.

Vždyť ale jazykových příruček je víc než dost…

Přesně tak. A to může být právě někdy problém. Pravidla a poučky, které při své práci jazykových korektorů využíváme, pocházejí z tolika zdrojů, že někdy bývá problém příslušné jazykové pravidlo najít.

Proto jsme si dali smělý cíl: Postupem času vytvořit na těchto stánkách cosi, co by se s trochou nadsázky dalo označit jako kompendium jazykových znalostí. Tento zdroj by měl sloužit jednak nám, korektorům působícím pod hlavičkou Proofreading.cz, ale především vám, našim čtenářům.

Jak v Češtině pod lupou hledat

Na titulní stránce Češtiny jsou jednotlivá hesla řazena chronologicky, tedy v pořadí, ve kterém jsme je přidávali. Poslední přidané příspěvky se zároveň zobrazují na titulní stránce webu.

Hledáte-li konkrétní jazykové moudro, využijte prosím index, který se zobrazuje v pravém sloupci, nebo vyhledávací okénko vpravo nahoře. Jednotlivá hesla jsme se snažili řadit podle klíčových slov a uvést v nich nejen správné varianty, ale i některé varianty chybné. Věříme tedy, že vaše hledání bude úspěšné.

Podpořte Češtinu pod lupou

Líbí se vám Čeština pod lupou? Našli jste v ní informace, které pro vás byly užitečné? Potom budeme rádi, když o nás dáte vědět svým přátelům a známým – ať už e-mailem nebo odkazem ze svých stránek. Pokud navíc máte kvalitní stránky, které jsou Češtině pod lupou tematicky blízké, rádi o vás dáme vědět v sekci „Doporučujeme“.

Doufáme, že se vám Čeština pod lupou líbí a že informace v ní uvedené budou ku prospěchu. A pokud narazíte na chybu, prosím, dejte nám vědět na adrese info@proofrea­ding.cz. Děkujeme.


Novinky


Objednávka korektury

Objednávka vám zabere jen pár minut.


Kontakt

Alena Žitníková
Jiskrova 517/4
147 00 Praha 4

azitnikova@proofreading.cz


© 2006–2013 Petr Behún. Všechna práva vyhrazena. Web běží na systému WordPress.
Mapa webu, O webu, Kontakt