Skok na: navigace, obsah
Nacházíte se zde: Úvod » O češtině » Zápisník šíleného korektora » PERLIČKY Z HISTORIE ČEŠTINY – 3. díl: vznik Ř
PERLIČKY Z HISTORIE ČEŠTINY – 3. díl: vznik Ř

Hláska Ř je jedním z unikátů českého fonetického systému. Ani v nám nejblíže příbuzných jazycích ji nenajdete, snad jen v polštině existuje foném, který české Ř připomíná. Jak vůbec v češtině vznikla tak komplikovaná hláska, natolik složitá na vyslovení, že se ji mnohé děti musí učit na logopedii?

Chceme-li vznik této hlásky vystopovat, musíme se vrátit bratru osm století nazpět, na přelom 12. a 13. století. V té době ještě v češtině existovaly měkké verze některých souhlásek, které později zmizely – například měkké R.

V období, o němž mluvíme, se začala u měkkého R (a některých dalších fonémů) projevovat tzv. asibilace. To není moc známý pojem, ale jde v podstatě o to, že ve výslovnosti hlásky se oslabuje závěr a místo něj se objevuje sykavkový šum – zkrátka se v ústech vytvoří úžina, ve které se takzvaně tře vzduch.

Možná ten popis zní složitě, ale zkuste si Ř pomalu vyslovit a sledujte, co se ve vašich ústech děje. A určitě se všimnete, jak se mezi jednotlivými „kmity“ hlásky R objevuje určitý třecí šum, příbuzný sykavkám typu S. No a Ř je na světě!

Někdy se Ř objevilo i při přejímání cizích slov, v nichž po sobě následovaly hlásky R a S. Ty se spojily a vzniklo Ř. Jedním z takových pojmů je archaický výraz pro koně, totiž „oř“, což je vlastně staroněmecký „Ors“. Legrační je, že toto slovo nakonec z němčiny zcela zmizelo (asi znáte dnešní „Pferd“), zatímco čeština, která ho pouze přejala, si jej podržela podnes, byť jako výraz spíše básnický.

Dodejme ještě, že na území dnešního Slovenska došlo k zániku měkkého R jinak – měkké R tam „ztvrdlo“ na klasické R. Proto například z původního mor’e (s měkkým R) vzniklo u nás moře a u Slováků more.

Další díly


Vložit komentář

Autor: (povinné)
E-mail: (povinné)
Web:
Text:


Komentáře

RSS komentářů k tomuto příspěvku.

V čínštině také existuje foném, který české Ř připomíná. Např. „horká voda“ se vysloví přibližně jako /ř šuej/. :)

– Martin vložil(a) 17. 2. 2016, 8.34


Podrubriky

RSS Zápisníku šíleného korektora

Novinky

10.4. Recenze od Chytráka Tima

Petr Chlebek na svém webu Chytrák Tim zhodnotil 2. vydání naší knížky. Moc děkujeme. Odkazy na další recenze najdete na samostatné stránce.

10.2. „Pište správně česky“ podruhé

Naše veledílo Pište správně česky – poradna šílených korektorů se dočkalo nového, výrazně rozšířeného vydání. A naši čtenáři ho mají se slevou.

4.9. Korunní princ je zpět

Po několika letech se do týmu Proofreading.cz vrátil Petr Behún, jeden z šílených korektorů.

4.8. Nová norma ČSN 01 6910

Od 1. 8. 2014 začala platit nová technická norma ČSN 01 6910 – Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory. Není sice závazná, ale tým Proofreading.cz se s ní seznámil a ve své práci se bude řídit jejími doporučeními.

1.11. Personální změna

Novým vedoucím týmu Proofreading.cz se od 1. 11. 2013 stává paní Alena Žitníková.


Objednávka korektury

Objednávka vám zabere jen pár minut.


Kontakt

Alena Žitníková
Jiskrova 517/4
147 00 Praha 4

azitnikova@proofreading.cz


© 2006–2013 Petr Behún. Všechna práva vyhrazena. Web běží na systému WordPress.
Mapa webu, O webu, Kontakt