Poměrně často dostáváme otázky, zda bychom nechtěli do svého týmu přibrat dalšího českého korektora. Všech těchto nabídek si vážím a děkuji za ně. Protože ale na všechny odpovídám záporně, rád bych touto cestou vysvětlil, proč to tak je.

Uznávám, asi to opravdu vypadá nepochopitelně. Na našem webu „straší“ už skoro půl roku (s krátkou přestávkou) informace o stop-stavu, i ty klienty, které tato informace neodradí (čehož si navýsost považuji), musíme s díky odmítat, a přitom NECHCEME PŘIJÍMAT NOVÉ SPOLUPRACOVNÍKY.

Spoustu lidí asi napadne: Copak oni nechtějí víc práce? Copak je neláká možnost vybudovat specializovanou korektorskou agenturu a vydělat si nějakou tu (desetitisíci)korunu navíc?

Odpověď zní poměrně jednoduše – nikolivěk. Vysvětlím, proč.

1. V jednoduchosti je síla

To, v čem vidím kouzlo naší práce, je její jednoduchost. Klient nám pošle práci, já na ní začnu pracovat nebo ji předám bratrovi. Žádné složité domlouvání, žádné sledování, kdo kdy je „na příjmu“ a komu mohu práci přidělit, žádné urgování termínů. Nemluvě o jednodušší administrativě.

2. Zaručit se za cizí práci je problém

Nechci dělat z korektury nějaké vysoké umění. Marek Prokop tady v Zápisníku jednou označil s trochou nadsázky (aspoň doufám, že to bylo s trochou nadsázky, Marku:-) korektory za cvičené opice. Něco na tom je. Bohužel ta cvičená opice se toho musí naučit poměrně dost.

Pravopis, gramatika, stylistika, typografie. K tomu schopnost udělat „něco navíc“ a odhalit třeba nějaký logický nesmysl. Všeobecný rozhled.

Rozhodně nechci říct, že takovéhle schopnosti nikdo z uchazečů nemá. Naopak, vůbec nepochybuji o tom, že na českém trhu je řada lepších korektorů, než jsem já. Ale já to nemůžu posoudit. Musel bych vymyslet a vytvořit dostatečně průkazný systém testování, a to nechci. Viz předchozí bod.

3. Chceme držet ceny na rozumné úrovni

Kvalitní korektor nepracuje za pár šupů. Abychom mohli zaplatit dobrého korektora a nechat si zaplatit s tím spojený čas a práci (nemluvě o vyšších daních – při odpočtu nákladů paušálem bychom si honorář externího spolupracovníka nemohli odečíst), ceny by výrazně vzrostly. I tak čas od času musíme ceny trochu zvednout. Ale všeho s mírou.

4. Čas a nervy jsou mi milejší peněz

Zní to jako klišé, chápu. Kdybych měl vyjít z životního minima, asi bych mluvil jinak. Ale v současné době mi bohatě stačí, když mě a mou choť korektura slušně uživí. Nemám ambice budovat megafirmu.

5. Nelidské požadavky na potenciální spolupracovníky

Kdybychom někdy o rozšíření týmu uvažovali, měl bych na svého spolupracovníka tři dosti zásadní požadavky:

  • Stoprocentní dostupnost a časová flexibilita – Dostávám nabídky od lidí, kteří by chtěli dělat korekturu třeba po večerech. Nebo prostě tu a tam, jak mají čas. To nejde. Naši klienti pošlou práci a chtějí ji prakticky ihned. Nebo minimálně hodně rychle. Potřebuji odeslat mail s prací a vědět, že dotyčný si ho do deseti minut přečte. Na týdenní dodací lhůty můžete zapomenout.
  • Bohaté zkušenosti – Občas nám někdo napíše, že by ho korektura bavila. Nebo že právě dodělal školu a chtěl by si korekturu vyzkoušet. Beru to. Ale také nemůžeme sloužit. My korektory nevychováváme. Sice se sami pořád učíme, ale potřebujeme hotové korektory, kteří už se v praxi setkali skoro se vším, s čím se korektor setkat může.
  • Kompletní korektorské zázemí – Souvisí to s předchozím bodem. Pokud bychom sháněli korektora, potřebovali bychom člověka, který už to dělá, který může korigovat ve Wordu i v Acrobatu a který má ŽL. Jiné formy spolupráce žel nepadají v úvahu.

Pár dobře míněných doporučení

Nebojte, už bude konec. 🙂 Vím, jak je těžké s korekturou začínat. Zažil jsem to cca před třemi roky, když jsem začal fungovat na volné noze. Obdivuju všechny, kteří se do toho pustí.

Pokud to myslíte opravdu vážně, buďte iniciativní a spoléhejte se hlavně na sebe. Jste dobří? Dokažte to. Pište, publikujte, prezentujte svoje schopnosti. Udělejte si jméno. Nechte si udělat aspoň jednoduchý web. Nabídněte korektury na zkoušku zdarma. Nebo začněte třeba někde v novinách a získejte zkušenosti.

Poptávka po korekturách je veliká a myslím, že se pořád zvětšuje. Práce tedy je, ale musíte se k ní dostat. Až budete mít jméno a reference, nebudete vědět, kam dřív skočit. A Šíleného korektora pak jako pracovního dohazovače nebudete potřebovat. 🙂

Omlouvám se za dlouhý a vyčerpávající příspěvek. Budete-li se chtít zapojit do diskuze, budu rád. Jenom podotýkám, že příjemnou tradicí čtenářů Zápisníku jsou komentáře slušné a věcné. Díky.

Proč nechystáme rozšíření týmu českých korektorů

11 komentářů u „Proč nechystáme rozšíření týmu českých korektorů

  • 14. 12. 2007 (17:29)
    Trvalý odkaz

    Ano, bylo to s trochou nadsázky. Navíc označení cvičená opice nepovažuji za snižující či dokonce hanlivé. Sám bych byl v mnohém rád cvičenou opicí (leč jsem, bohužel, jen opicí bez přívlastku a často ani to ne).

    Reagovat
  • 14. 12. 2007 (18:28)
    Trvalý odkaz

    Marku, myslím, že jste příliš skromný. Pokud byste měl pravdu, řada příslušníků rodu Homo sapiens sapiens by se tím automaticky posunula někam k prvokům. :-)

    Reagovat
  • 14. 12. 2007 (20:51)
    Trvalý odkaz

    Myslím, že tyto důvody lze celkově zobecnit na vícero druhů podnikání. Podobné důvody mě vedly k tomu, abych si nezakládal studio, i když jsem s tou myšlenkou jeden čas koketoval.
    Ale být svým vlastním pánem, mít odpovědnost sám za sebe a užívat si své práce je pro mě cennější než nárůst výdělku a s tím spojeného stresu…

    Reagovat
  • 15. 12. 2007 (9:36)
    Trvalý odkaz

    Jednuduše rečeno – co si kdo neudělá sám, to nemá :)… Jinak díky ti, tenhle web už nějakou dobu čtu a moc se mi libí.

    Reagovat
  • 15. 12. 2007 (11:20)
    Trvalý odkaz

    Tomáši, moc děkuju za pochvalu. Nejsem zase stoprocentní vlk samotář, svůj miniaturní tým mám a jsem naprosto spokojený, ale pravdou je, že čím větší tým, tím víc stresu a méně času na samotnou práci.

    Jirko, máš pravdu, tohle rozhodování se týká možná většiny oborů. Mám známého, který má takovou lepší úklidovou firmičku – resp. firmičku… je to vlastně one man show, k níž si přibírá externisty podle potřeby. Jeho bratr působí v tomtéž oboru. Má firmu se 300 zaměstnanci. A když se spočítá čistý zisk pro ně jako pro jednotlivce, jsou na tom oba stejně. Kdo má přitom méně stresu a „čistší hlavu“, je asi jasné…

    Reagovat
  • 18. 12. 2007 (8:31)
    Trvalý odkaz

    záměrné „nerozvíjení firmy“ je rozhodně zajímavá myšlenka, která by možná stála za hlubší analýzu.(bez ironie) Nedávno jsme u nás ve firmě řešili, jaké je produktivita práce na hlavu, a to číslo mě docela převapilo. Bylo mnohem nižší, než jsem čekal…

    Reagovat
  • 15. 1. 2008 (2:10)
    Trvalý odkaz

    Výborný a výstižný příspěvek, Dalibore. Dostávám taky spoustu nabídek, v poslední době snad každý den (o; Tu myšlenku bych rozšířil ještě o přirovnání, že dobrý korektor je něco jako třeba architekt nebo sochař: pokud mu zadám zakázku, dělám to proto, že vím, že odvede dobrou práci. Prodává svoje schopnosti a zkušenosti, nejspíš si na to taky nenajme pomocníky. I když někteří mohou být skutečně dobří, to ano.
    Pokud bych se ale měl za jejich práci zaručit, znamenalo by to, že musím všechno znovu přečíst… Korektor bývá z podstaty precizní domácí kutil; není a ani nechce být manažerem firmy, protože veškerý klid na to rozvíjení a zažívání „umění“ je ten tam (o;
    Ale pro adepty bych měl přece jen radu: existují agentury, které připravují pro nakladatele knihy. Samozřejmě to není tak finančně zajímavé jako klientela zavedeného korektora, ale každý nějak začíná… Na knihu máte většinou několik týdnů času, po sazbě to obvykle někdo zkušenější ještě jednou přečte, takže se nedá moc zkazit a získáte zkušenosti. A nakonec (při vší úctě): dobrá kniha může být mnohem lepší čtení než katalog z reklamní agentury (o;

    Reagovat
  • 19. 1. 2008 (20:20)
    Trvalý odkaz

    Jsou dve moznosti:

    1. budu reagovat na zvysujici se poptavku tzn. zvysim kapacitu – najmu dalsi korektory a taky cloveka, ktery bude praci organizovat, postupne vytvorim kancelar a pracovni prostory a necham firmu rust, zabezpecim si solidni prijem a jednou ji mozna prodam a stanu se milionar
    2. mam strach, ze to nezvladnu tzn. budu delat sam dokud si neznicim kompletne oci a mezi tim korekturovani ve velkem rozjede nekdo jiny, ktery mi nakonec pretahne vsechny klienty a vezme praci

    jednoduche jako facka. :-)
    vitejte v kapitalismu!

    reci o tom, ze korektor je neco jako architekt je hloupost. obycejne remeslo jako cokoliv jineho. nic vic nez prace. ;-)

    Reagovat
  • 19. 1. 2008 (21:49)
    Trvalý odkaz

    Ladislav: Samozřejmě plně respektuji Váš názor, ale dovolím si nesouhlasit. Mohl bych znovu vypisovat, proč tomu tak je, ale asi by to bylo zbytečné – v článku jsem své důvody popsal, řada věcí navíc zazněla v komentářích.

    Snad jenom maličkost – názor, že někdo mi přetáhne klienty na základě toho, že korektury začne dělat ve velkém, je dle mého soudu nesprávný. Řada klientů oceňuje právě to, že ví, kdo jim korekturu bude dělat, a že je to někdo, s nímž mají osobní zkušenosti.

    Reagovat
  • 21. 1. 2008 (14:48)
    Trvalý odkaz

    Tak nějak… Někdo to začne dělat ve velkém, bude mít vyšší ceny než já, pak problémy, páč se v té anonymitě začnou množit chyby a bude se to jen pracně reklamovat, až mě nakonec bude muset zaměstnat a dobře zaplatit, páč bude potřebovat Qalitní lidi (o; (To byl ftip, kdyby to někdo nechtěl pochopit.)
    Architekt je taky „řemeslo“ jako každé jiné, a přece si budu chtít vybrat toho, kdo odvede dobrou práci. Budu-li spěchat, nechám si vyprojektovat cokoli do druhého dne. Budu-li chtít, aby to k něčemu vypadalo, pak je mi předem jasné, jak to může dopadnout, když to někdo „dokáže“ udělat na počkání.
    Dokud do toho někdo nevidí, taxi vybere podle ceny nebo rychlosti: podle toho, co preferuje. Jakmile se spálí, pochopí, že sehnat dobrého architekta je vlastně problém… (o;

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Podrobnosti

Do vašeho počítače mohou být během používání tohoto webu dočasně uloženy soubory cookies. Pomáhají nám analyzovat návštěvnost, zobrazovat personalizované reklamy, nebo vám usnadnit používání některých služeb webu. Cookies jsou používány výhradně za účelem zkvalitňování služeb a nejsou nijak nebezpečné. Účelem této zprávy je splnění povinnosti informovat Vás, že cookies jsou nezbytnou součástí tohoto webu a jeho používáním s tím souhlasíte. Po stisknutí tlačítka „rozumím“ Vás následující rok tato zpráva nebude znovu obtěžovat.

Zavřít