Skok na: navigace, obsah
Nacházíte se zde: Úvod » Služby » Jazyková korektura » Často kladené dotazyČasto kladené dotazy

Na této stránce najdete odpověď na některé otázky, jež mohou v souvislosti s jazykovou korekturou vyvstat.

1. Jak velké dokumenty vám mohu poslat e-mailem?

E-mailem nám prosím posílejte pouze dokumenty, které jsou menší než 10 MB. Větší dokumenty můžete buď umístit na své vlastní webové stránky (a poslat nám odkaz) nebo využít některou službu pro předávání objemných souborů – např. Úschovna.cz. Zkorigovaný dokument vám poté předáme obdobným způsobem.

2. Jsou stanovena nějaká omezení týkající se obsahu textu určeného ke korektuře?

V zásadě jsme schopni zkorigovat jakýkoli text v českém jazyce, včetně textů ryze odborných. Vyhrazujeme si však právo odmítnout dokumenty, které svým obsahem porušují naše interní pravidla – zejména se jedná o sexuálně explicitní materiál, texty propagující tabákové výrobky, texty podněcující k národnostní, rasové, náboženské či jiné nesnášenlivosti apod.

3. Proč je korektura PDF souborů dražší než korektura textových dokumentů?

Korektura PDF dokumentů je technicky i časově náročnější než korektura klasických textových dokumentů – zanášení změn je poněkud komplikovanější. Kromě toho je její součástí i základní typografická korektura (kontrola dělení slov na konci řádku apod.). Z těchto důvodů je její cena o něco vyšší.

4. Jak poznám, který typ korektury mám zvolit?

V zásadě platí, že základní korektura (varianta A) je vhodná pro většinu dokumentů, které nevyžadují výraznější stylistické úpravy. Naproti tomu pro texty, kde je potřeba výrazněji zasahovat do stylu textu (například příliš doslovné překlady z cizích jazyků), nebo pro texty, u nichž velmi záleží na jejich vysoké jazykové (tedy i stylistické) úrovni, je vhodnější varianta B. Varianta C je optimální pro výrazné úpravy textů určených např. pro webové stránky. Pokud si nejste jisti, který typ korektury vybrat, neváhejte a obraťte se na nás. Bezplatně a nezávazně váš text analyzujeme a sdělíme vám, který druh korektury by byl ideální.

5. Je možné zaslat text ve formátu PDF i pro DeLuxe korekturu (varianta C)?

Bohužel nikoli. Pro tento typ korektury přijímáme pouze standardní textové dokumenty (DOC, RTF, SXW apod.). Je to z ryze praktických důvodů. Součástí tohoto typu korektury je i zkrácení textu, jeho rozčlenění do odstavců, případně i přeskupování myšlenkových celků. S trochu nadsázky se dá říci, že v textu „nezůstane kámen na kameni“. PDF formát tyto změny neumožňuje, nebo přinejmenším komplikuje.

Nenašli jste tu odpověď na svou otázku? Potom nás prosím kontaktujte, velmi rádi váš dotaz zodpovíme.

Související stránky


Novinky


Objednávka korektury

Objednávka vám zabere jen pár minut.


Kontakt

Alena Žitníková
Jiskrova 517/4
147 00 Praha 4

azitnikova@proofreading.cz


© 2006–2013 Petr Behún. Všechna práva vyhrazena. Web běží na systému WordPress.
Mapa webu, O webu, Kontakt